700 almanak yunak müzeye dönüştürülüyor

– 700 almanak ısıdam müzeye dönüştürülüyor

TOKAT – Tokat’ta, 14. yüzyılda yapıldığı değerlendirilen tarihi hamamın müzeye dönüştürülmesi üzere başlatılan restorasyonda ihya çalışmaları tamamlandı.

Çepel Çıkmaz Çarşısında kısaca 17 yıldır kapısına kilit vurulu olan ve tıpkı kısmı yıkılan hamamda yenileme çalışması bitmeme ediyor. Yenileme çalışmalarında hamamın kubbelerinin bulunduğu bina üzerindeki tonlarca ağırlıktaki yerey dayanak noktası kaldırıldı. Kubbeler ve aydınlatma bölümleri restore edildi. Hamamın zarfında ise teshin bölümleri, batın taşı, kurnaların olduğu bölmelerde icraat bitmeme ediyor. Türkiye’de keçecilik yapılan majör hamamlardan tıpkısı tanesi olarak gösterilen hamamın gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla müze kendisine bakım vermesi planlanıyor.

Müttehit firma yetkilisi Ender Gürdere, yaklaşık 17 yıldır sınırlanmış durumda olan hamamın müze namına tarihteki yerini alacağını söyledi. Hamamda güçlendirme çalışmalarının bittiğini tamlayan Gürdere, methal konu yerine ortaya çıkan içtima kuruldan geçmesini beklediklerini anlatım ederek, “Proje kuruldan bu ay geçerse çalışmalarımız hızlanacak. Mimarlık adına bakıldığında avrat ve erkek bölümü olan nazik tıpkı sıcak. Farklı hamamlarda olmayan işlemeli kurnalarımız var. Yenileme çalışmaları 2023 yılının sonuna tamamlanması gerekiyor. Amma proje aksaklıklarından kıran uzayabilir ” dedi.

Share: