30 amme binasında yüzde 50 erke tasarrufu

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’bile Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile uçman adına hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin civar planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan gün enerjisi santralleriyle birlikte 3 bin 50 kilovat kurulu ağır sıklet hareketlilik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle Dünya Bankası kredisiyle Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı desteği ile hesaplı, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’de hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje önce olarak tayyareci iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 kamu binasında uygulandı. Proje kapsamında yapı dış alnaç iyileştirmesiyle; aut cephe, bina yalıtımları, sırça ve husus değişimleri yapılırken teshin-soğutma sistemleri değiştirilerek gündüz enerjisi ile sıcak su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tenvir ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan devir panelleri, devir enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları bile dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA ÜSTELIK UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin yöre planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun beraberinde binaların çatılarına kurulan gündüz enerjisi santralleriyle dahi 3 bin 50 kilovat oturmuş ağır cıvıltı üretimi gerçekleşti. Kamuda önce erke başarım sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzdelik 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında geçer not hayatiyet enerjisinin tıpkısı kısmı binadan karşılandı. Antrparantez kemiksiz park yeri üstüne kurulan gündüz enerjisi santrali sebebiyle 400 kilovat ruh üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekâlet, bu süreçte ekol, sayrılarevi, yönetimsel binalar, adliyeler ve üniversite kampüslerini içeren 700 kamu binasında enerji etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini tespit etti. 2022 yılı süresince erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de meydan kayran darülfünun kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan bütün 120 amme binasının enerji verimliliği yenilemelerine yönelik inşaat ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Sazak, Osmaniye ve İstanbul’üstelik toplanmış 84 binanın ise enerji sondaj ve proje ihale çalışmaları 2022 yılı böylecene tamamlanacak ve inşaat tenkis ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ait 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’bile yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimal yüzdelik 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında minimal yüzde 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının yararlanma ömrü boyunca hedeflenen enerji ve mahrukat tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanma ömrü süresince enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen tarh azalımının 4,5 milyon ton/yıl karbondioksit olabileceği yöre görülüyor.

Share: