3 ilde akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyonlar yapıldı

Tecim Bakanlığının koordinasyonunda oluşturulan Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekibi tarafından Konya, Aksaray ve Amasya’da gerçekleştirilen operasyonlarda taşıt dışı akaryakıt satışı sağlayıcı özel düzenekler tespit edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Özel Grup ile Bitirmiş Umumi Komutanlığına merbut Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaş ekipleri, bahis konusu illerdeki 4 ayrı akaryakıt istasyonuna müteveccih eş anlı operasyonlar düzenledi.

Konya’nın Karatay ilçesindeki operasyonda, istasyonda akaryakıt tankeri kullanılarak numaratörlü sayaç üzerinden taşıt dışı mir yapıldığı belirlendi.

Bu satışlar üzere talep konusunda yapmacıklı akaryakıt fişi düzenlendiği, giderlerini yüksek ifşa etmek talip mükellefler amacıyla ise komisyon karşılığı fiş düzenlendiği bilgisini kayran ekipler anında müdahale amacıyla çalışmalara başladı.

Aramalarda yazarkasa tedavül değişikliğini sağlayıcı umum terminali ile sahte fiş düzenlemede geçer not bilgisayarlara, yazarkasa ve çok sayıda habersizce akaryakıta el konuldu.

Sahte düzenekle yöntemsiz dirimlik elde ettiği belirleme edilen istasyonda ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve pompalı tüfek kadar güçlü çokça cebe üstelik ele geçirildi.

Aksaray’daki operasyonda kaçak sigara da yakalandı

Aksaray’dahi ise 2 operasyon yapıldı.

İlk operasyonda ekipler, kaçak akaryakıt satışına ilgili mekanizma ararken, akaryakıt istasyonunun bina katında 6 bin 160 paket habersizce sigaranın saklandığını ayırt etti.

Bir gayrı akaryakıt istasyonuna müteveccih ikinci operasyonda ise otomasyon ve yazarkasalara engelleme edilerek pusat dışı akaryakıt satışı yapıldığı belirlendi. Aramalarda istasyonda kamufle bey sistemine paralel çalışan pompa beyni ve duruluk vahit ünitesi bulundu, anahtar dışı satış amacıyla geçer elektronik beyin ve yazarkasaya umum konuldu.

Amasya’nın Merzifon ilçesindeki tıpkı akaryakıt istasyonuna müteveccih operasyonda el telefonu ile kontrol edilen ve kablosuz internet alıcısı mevcut düzenekler ortaya çıkarıldı.

İstasyon tanklarındaki yakıt seviyesi için otomasyon sistemine yanlış selen gönderildiğini tespit eden ekipler, cep telefonu ile sisteme engelleme edildiğini ve sonunda mir verilerinin silindiğini bile belirledi.

Ekiplerin daima ve ağırbaşlı çalışmaları sonucunda 3 ilde gerçekleştirilen 4 ayrımlı operasyonda ele geçirilen eşya, mekanizma ve belgelere halk konuldu, ilgililer hakkında adli ve idari işlem başlatıldı.

Share: