29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı sıkı genelinde coşkuyla kutlandı

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı yetersiz genelinde coşkuyla kutlandı

MUĞLA – Muğla’nın Bodrum ilçesinde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’ndeki programla bitmeme etti.

saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kaymakam Bilgehan Bayar günün medlul ve önemini belirten konuşmasında, “Halas Zaferinin ardından 29 Teşrinievvel 1923’te ermiş Türk milletinin hür ve bağımsız milletvekili yaşama iradesinin arz büyük teminatı olan Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ad 99 sene evvel ifade ettiği kadar, milletimizin iradesiyle hat düzlük Cumhuriyetimizin bildirme nazik erdemi, Türk toplumuna millet olma bilincinin aşılaması bireyi yurttaş vatandaş konumuna yükseltmesidir” dedi.

Bayar’ın konuşmasının arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu arkası sıra Bodrum protokolü halkın bayramını kutladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde düzenlenen foto, koşma ve kitabet dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Program, öğrencilerin oratoryo ve ahali oyunları gösterileri ile sürdü. Kutlamalar çerçevesinde Kıran Düzenlilik Botu Kale önünde ziyarete açıldı.

Kutlamalar programına Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Hasan Dalak, Hak Komisyonu Başkanı Engin Koç, Garnizon Komutanı Albay Durmuş Altınkaya, kat amirleri, dide ve STK başkanları, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

BALIKESİR – Burhaniye’da Cumhuriyet Bayramı ateşin törenlerle kutlandı. 8 Ilkgüz Stadında planlı kutlamalarda, günün mana ve önemini anlatan konuşmayı, Kaymakam İlyas Memiş yaparken, şiirler okundu, ahali oyunları gösterileri sahnelendi, müzik öğretmenleri üstelik tıpkı konser verdi.

8 Ilkgüz Stadında düzenlenen kutlama programında ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının ardından Ilçebay İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Futbolcu Kaymakam Mustafa Kıraç ve Şehremini Yüksek Eksiksizlik Deveciler, törene katılanların bayramlarını kutladı. Günün meal ve önemini anlatan konuşmayı Ilçebay İlyas Memiş yaptı. Kaymakam Memiş, “Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923 tarihinden bu yana güzeşte 99 yıl üstelik, Türkiye Cumhuriyeti, ekonomisi, esenlik, terbiye, selen, ekin konuşma ve tecim alanındaki büyük atılımları ve hayatiyetli demokrasisi ile yetişkin mesafeler itmam etmiş ve dünyanın cıvıl cıvıl ülkeleri arasındaki yerini almıştır” dedi. Konuşmanın arkası sıra dahi umum oyunları gösterileri sahnelendi ve şiirler okundu. Türlü yarışmalarda dereceye girenlere ödüller verilirken, enstrüman öğretmenlerinden oluşan koro dahi mini dinleti verdi.

KARABÜK – Karabük’ad Safranbolu ilçesinde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde planlı programda öğrencilerin el oyunları ile alem gösterisi nazik beğeni topladı.

Karabük’te, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı planlı değişik etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Safranbolu’dahi ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Kaymakam Şaban Arda Müellif, ulus olarak Cumhuriyetin ilanının 99. yıldönümü kazanç etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

‘Anneler çocuklarıyla umum oyunları gösterisi yaptı’

Konuşmanın ardından günün fehva ve önemini anlatan şiirler okunarak halk oyunları gösterileri düzenlendi. Anneler ile öğretmenlerin de katıldığı ahali oyunları gösterisinde Altın Zafran İlkokulu öğrencileri performanslarıyla tabiat topladı.

Öte yandan Türk Bayrağı kareografisi oluşturan minik öğrenciler de katılımcılar tarafından balaban alkış aldı.

Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla planlı koşuk, kitabet, resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri tören düzeni üyeleri yoluyla verildi.

SİNOP – Sinop’ta 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Komandoların tüfekli gösterisi ve merasim geçişinde kalite keyfiyet süslenen vesait içtenlikle izlendi.

Sinop İskele Meydanı’nda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri mülevven anlara fon oldu. Törende komandoların tüfekli gösterisi iri alkış topladı. Tören geçişinde kurumların bayraklarla süslediği araçların yanı sıra esnaflar de kendi süsledikleri araçlarla geçişe katıldı. Kalite yapılış süslenen araçlar gönülden izlendi.

Törende günün mazmun ve önemi konuşmasını fail Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’nam 19 Mayıs 1919’bile Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatıp, 29 Ilk Teşrin 1923’te da ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine yer akla yatkın egemenlik olan Cumhuriyet Altını iradesidir’ diyerek zar ettiği Cumhuriyet, milletimize bırakılmış yer nazik miras ve vazgeçilmez aynı değerdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ad Cumhuriyet Altını projesi, devletin şekliyle ilişik bire bir değiş olmanın ötesinde, elan iri benzeri değişime tekabül etmektedir” diyerek konuştu.

Türkiye’nin kurulduğu günden bugüne nazik gelişmeler itmam ettiğini ve bu gelişmelerin devam edeceğini vurgulayan Vali Karaömeroğlu, “Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünde yani 2023’te dünyanın bildirme büyük ve yeryüzü dinç ülkeleri ortada ki yerimizi almak çokça da ırak tıpkısı tasavvur değildir. Bugünün valör ve önemine binaen yapmamız gereken öz, hem sahip olduğumuz değerlerin muhasebesini yapmak, hem da ileriye akıllıcasına bakmaktır. Zaman, seçkin zamankinden imdi çalışmaya, özgüvene, milli temas ve dayanışmaya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Öğrenciler marifetiyle Cumhuriyet Altını Bayramı ile ilgili şiirlerini okudu, gösteri gruplarının yaptığı halk oyunları ve spor gösterileri beğeni topladı. Planlı tören geçişinde okulların peşi sıra elleri üzerinde revan sporcu öğrenci, kurumların bayraklarla süslediği resmi vesait ve mütenevvi meyvelerle donatılmış manav aracı iri alkış aldı.

ERZURUM – Erzurum Valisi Okay Memiş, Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü zımnında planlı törende konuştu. Türk milletinin karakterine bildirme uygun hile biçiminin Cumhuriyet olduğunu belirten Vali Memiş, “Milletimiz, Cumhuriyet Altını sebebiyle celal idaresinde söz sahibi ergin; demokratik, laik, sosyal bire bir ünsiyet devletinin çatısı altında diyanet, anahtar, ırk, seks ve inanç farkı olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır” dedi.

Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü Erzurum’da türlü etkinliklerle kutlandı. Valilikte Vali Memiş’in tebrikleri akseptans etmesiyle başlayan program, tebrik kartı töreniyle bitmeme etti.

Hastaneler Caddesi’nde düzenlenen merasim, Ilbay Memiş, 9’uncu Kolordu Komutan Vekili Tugay Berat Acar ve Büyükşehir Şehremini Mehmet Sekmen’in askeri tören uzlaştırıcı ile vatandaşları selamlamasıyla başladı.

ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajı okundu. Henüz bilahare öğrenciler yoluyla seslendirilen şiirler duydu mahmul anlar yaşattı. Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibi ve 9’uncu Kolordu Komutanlığı Topluluk ekiplerinin hazırladığı gösteriler ise izleyenlerce ayakta alkışlandı.

Programda günün medlul ve önemine dayanarak ayrımsız müzakere işleyen Ilbay Memiş, Türk Milletinin Halas Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında bire bir hayat kısırlık mücadelesine girdiğini belirterek, “Milletimiz, düşmanı geldiği kabilinden göndermeyi ve düşmanı yurda hamle attığı yerden denize dökmeyi bilmiştir” dedi.

“Cumhuriyet, modern dünyada doğruluk ettiğimiz yeri almamızı sağlamıştır”

“Erzurum Kongresi, Milli Mücadele’mizin yönünü şekillendirmiştir.” diyen Memiş, kongrede Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ad mücadelenin önderi kılındığına ve seçkin tür engelleme, inhilal projelerine cebin çıkıldığına dikkat çekti.

Cumhuriyet Altını’in ecdadın bağımsız milletvekili ve bağımsız milletvekili sevimli iradesinin bire bir neticesi olduğunu nâkil Memiş, şunları söyledi: “Cumhuriyet Altını, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde kazandığımız emsalsiz zaferin arz ihtişamlı eseridir. Cumhuriyet’imizin ilanından bugüne güzeşte bir asırda görülmüştür kim iri Türk milletinin karakterine sunma akıllıca dalavere biçimi cumhuriyettir. Milletimiz, Cumhuriyet Altını yardımıyla büyüklük idaresinde hezel sahibi ergin; demokratik, laik, toplumsal tıpkısı ahbaplık devletinin çatısı altında ilmek, dil, ırk, eşey ve inanç farkı olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Ayrıksı yandan egemenliği umursamayan koşulsuz millette veren Cumhuriyet, çağcıl dünyada adalet ettiğimiz yeri almamızı dahi sağlamıştır. Binlerce yıllık birikime topluluk tıpkı medeniyetin varisi olan milletimiz, Cumhuriyet Altını ile ilimde, fende, ekonomide nazik tıpkı gelişme kaydetmiş; zaman dünyanın büyük devletleriyle yarışmaya başlamıştır.”

“Gelişmeye himmet ettikçe bundan hastalık duyanlar artmaktadır”

Cumhuriyetin ilanıyla ülkede seçme alanda balaban ofans yaşandığını aktaran Memiş, bu gelişmelerin zamanında olduğu kadar zaman birlikte birilerini erinçsiz ettiğini söyledi.

Memiş, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’nam bize sevgili olarak sunduğu asri uygarlık seviyesinin üzerine geçmek, aksetmek amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Biz; stratejik önemiyle özen çekici dünyanın yeryüzü mümbit topraklarında koca tıpkı tarihin temsilcileri kendisine sorumluluğumuzun bilinciyle güçlenmeye, gelişmeye gayret ettikçe bundan rahatsızlık duyanlar da artmaktadır. 1071’üstelik girişim attığımız, yetersiz tuttuğumuz Küçük Asya topraklarından bizi atıp varlığımıza serencam atfetmek üzere 15 Temmuz 2016’dahi olduğu gibi bilcümle üstümüze gelmişlerdir. Şimdilerde ise yiğit ordumuz, güney sınırımızda oluşturulmak maksut terör koridorunu Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Sulh Pınarı, El-Kilit Operasyonlarıyla bulunmayan etmektedir. Alp ordumuz, nöbetini gökçe vatanda de tutmakta; düşmana, verilecek yegâne karış toprağımızın, tek damla suyumuzun olmadığını duyurmaktadır” şeklinde konuştu.

“Milletimiz, herhangi bir kalem zılgıt karşısında biricik kalpgâh olmayı sürdürecektir”

Türkiye’nin başarısının dünyadaki mazlum ve mağdurların yüreklerindeki umutları beslediğini rapor fail Memiş, sunma çıplak kanıtının ise Azerbaycan’a 2020 yılındaki Karabağ Zaferi esnasında verilen bindi olduğunu kaydetti.

Türk milletinin, milli ve manevi değerlerine tamamıyla sahip çıkacağını belirten Memiş, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Milletimiz, yurt toprakları üstünde Cumhuriyet idaresiyle acun durdukça yaşayacak; istiklal ve özgürlüğünden, şu asuman kubbenin altında elde ettiği alımlı yerinden asla ivaz vermeyecektir. Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne uzanan ve günümüze kadar mevrut majör tarihi yürüyüşünden esin alarak rastgele cins yıldırma karşısında biricik yürek, yegâne baskı olmayı sürdürecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i dinç nesillere yani bizlere güç etmiştir. Bu emaneti yaşatmak, tebcil etmek ve bu emanetin ebediyete kadar varlığını devam yol açmak azminde ve kararında olduğumuzu vatana çatısından baktığımız Erzurum’dan yüz kere ilan ediyoruz. Bu kalp ve düşüncelerle Cumhuriyet Altını’imizin temellerinin atıldığı bayrı şehrimiz Erzurum’dan aziz milletimizin 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nı ayrımsız kez elan kutluyor, hepinizi sunu kalbi duygularımla selamlıyorum.”

29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı törenlerine, Vali Okay Memiş, Saylav İbrahim Aydemir, toprak protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Ahali oyunları ekiplerinin farklı yörelerden gösteriler sergilediği tebrik programı, geçit resmi ile sonuç buldu.

AĞRI – Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. sene dönemi dolayısıyla Ağrı’da tebrik kartı programı düzenlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı Tebrik Programı Ilbay Dr. Osman Varol ve Şehremaneti Komutan Vekili Ergin Acarbay’ın öğrencilerin, askeri birliklerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra meşveret özne Ilbay Dr. Osman Varol, “Geleceğimizin teminatı ve dirilişimizin sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu bütün alay malay yaşıyoruz” dedi.

Akabinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Programı öğrenciler vasıtasıyla hazırlanan bel dili ve Umum oyunları gösterisiyle bitmeme etti.

Izlence tören düzeni üyelerinin 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı Programı dolayısıyla yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin arz edilmesinin arkası sıra gerçekleştirilen bayram geçişi ile sona erdi.

Share: