2,5 yaşındaki çocuğa şiddetten anne ve ayvaz arkadaşına 8 sene kodes istemi

VAN’dahi, 2,5 yaşındaki çocuğuna yol uygulayıcı eş ile gelişigüzel yaşadığı koca arkadaşı hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcılıkça hazırlanan 3 sayfalık iddianame, Van 1’inci Esas Ukubet Mahkemesince akseptans edildi. Savcı, mevkuf sanıklar anne Z.H., ve ayvaz arkadaşı S.A., amacıyla ‘çocuğa karşı eziyet’ suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar cezaevi cezası istedi.

Görüngü, güzeşte şubatta meydana geldi. 2,5 yaşındaki çocuğa çabukluk uygulandığının 112 Müstacel Davet Merkezi’ne bildirilmesiyle İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Olay yerine giden ekipler, şiddete maruz artan çocuğu hastanede tedaviye alırken, asıl Z.H. ve koca arkadaşı S.A., gözaltına aldı. Sorgusunun peşi sıra adliyeye irsal edilen çocuğun annesi ‘aile yükümlülüğünün ihlali’ suçundan, eş arkadaşı üstelik ‘şiddetli muamele’, ‘eziyet’ ve ‘kasten yaralama’dan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Şiddete uğrayan 2,5 yaşında çocukla ait olarak kayıtlarda cılız tıbbi engelleme ile giderilemez şekilde yaralandığı, tıpkı gözünün ağız ağıza morarıp kapandığı, durumunun ‘vahim’ nitelikte olduğu düzlük aldı. Esas Z.H., verdiği evvel ifadesinde, birlikte yaşadığı ‘eşim’ dediği S.A.’nın daha önceki oğluna beş altı tokat attığını belirterek, “Fakat henüz geçmiş hiç bu şekilde darbetmemişti. Olay günü oğlum banyoda düşüp ağladığında eşim bana ‘gözünü korkutayım kim benzeri elan yapmasın’ dedi. Ben eşimi engellemek için konusunda kapandım ancak bu büyüklüğünde engelleyebildim. Ego suça katılma etmedim” dedi. Gelişigüzel yaşadığı Z.H.’nin oğluna şiddetten tutuklanan S.A. ise “Çocuğun yüzündeki izler banyoda düşmesi neticesiyle meydana gelmiştir. Vücudu hassastır. Bu nedenle yeryüzü ufak bire bir çarpış vücudunda ize illet olmaktadır. Bunların benimle benzeri ilgisi yoktur. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum” ifadesini kullandı. SANIKLAR İÇİN 8 YILA KADAR HAPİS İSTEMİVan Cumhuriyet Başsavcılığınca, ana Z.H., ve ayvaz arkadaşı S.A. için planlı sormaca ise tamamlandı. Savcılıkça hazırlanan 3 sayfalık savca, Van 1’inci Temel Ceza Mahkemesince akseptans edildi. Savcı, sanıklar için ‘Çocuğa karşı eziyet’ suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar mahpushane cezası istedi.OLAY, TANIDIKLARI SAYESİNDE ORTAYA ÇIKTIOlay ise sanıkların bir tanıdıkları marifetiyle ortaya çıkarıldı. Evlerine daim gelip revan tanıdıklarının, rastgele devir çocuğun bedeninin muhtelif yerlerinde morluklar dikkatini çekti. Aileye ‘illet böyle’ diyerek sorulması üstüne ise karı çocuğun hızlı olduğunu ve düşüp tıpkı yerlerini morarttığını söyledi. Daim bunu fotoğraflayan kişi, akıbet geldiği dönem ise çocuğun durumunun kötü olduğunu fark etmesi konusunda durumu polise bilim verdi. Şiddete uğrayan çocuğun tedavisinin ardından babasına teyit edildiği öğrenildi.

Share: