1915 Çanakkale Köprüsü’nde vazifeli ekipler Kahramanmaraş’ta konteyner kent kuruyor

1915 Çanakkale Köprüsü’nü inşa eden ve işleten kuruluşlar tarafından Kahramanmaraş’ta afetzedelerin kullanımı için taşımalık şehir kurulumuna müteveccih düzentileme yürütülüyor.

Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme (ÇOK) AŞ’den yapılan açıklamada, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü idaresinde DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Bina Merkezi ortaklığınca inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nde görevli 58 kişilik ekibin sarsıntı bölgesine akım ettiği bildirildi.

Ekiplerin, 6 Şubat’taki depremlerin süratle arkası sıra Kahramanmaraş’ın Teknokent bölgesine giderek ilgili çekicilik ve kuruluşların koordinasyonuna dahil oldukları dökme açıklamada, belirlenen noktalara yaklaşık 1200 kişinin barınabileceği taşımalık kentin kurulumu için hazırlıklara başladığı belirtildi.

Açıklamada, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün şantiyelerinde kâin konteynerlerin sökümüne başlandığı, bu malzemelerin Kahramanmaraş’taki alana kurulacağı rapor edildi.

Kurulumuna başlanan taşımalık hayat alanında akak, battaniye, hile, iklimleme cihazı, kalorifer gibi eşyalar ile ısınma, neşelilik, hamam akarsu, cağ ve tuvalet gibi enfrastrüktür hizmetlerine ilaveten yemekhane, çamaşırlık ve lokal yapılarının dahi bulunacağı bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Facia haberini alır almaz yola çıkmak üzere hazırlıklarına başlayan ve süratle bölgeye intikal eden, aralarında yüksekte iş ve iple erişim uzmanlarının de bulunduğu 58 şahsiyet gönüllü 1915 Çanakkale ekibi kontrol kurtarma çalışmalarına bindi verdi. Projenin iş makinesi, kontrol istirdat ve yapım malzemeleri, konteyner, mobilize tuvalet, çul, gıda, pırtı ve hijyen malzemesi kategorilerindeki yardımları 1915 Çanakkale fahri ekipleri tarafından direkt sarsıntı bölgesine ulaştırıldı. Ayrıca 1915 Çanakkale Projesi çalışanları bile çul, battaniye, hijyen malzemesi kabil ihtiyaçların temini konusunda katkıda bulundular.

Bunların yanı sıra 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun inşaatını tamamlayarak işletmesini sürdüren işyar şirketin ortakları olan DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Bina Merkezi’nin üstelik cemi imkanlarını seferber ederek depremden etkilenen şehirlere münferit yardımları ve taşımalık şehir kurulumları sürüyor. Hepimizi derinden etkileyen deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Share: