16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın alçalma edilenleri Açıklaması

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki yer ve gelişim yeri başvurularına ilgili nikbet edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kampanyaya ilişkin zaaf edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Istifham: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kendisine, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını halletmek, ülkemizi elan ileriye kaldırmak, gençlerimize çokça elan sunturlu yarınlar bırakabilmek için çalıştık, çalışmaya da bitmeme ediyoruz. Bu anlamda salgınla gelişigüzel hazırlık zincirindeki bozulmalar, toptan ticaret fiyatlarındaki belirsizlikle mütezayit maliyetler tahaffuz noktasında fahiş artışları üstelik yanında getirdi. Bakanlık adına, TOKİ tarafından “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Soru: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine kaç referans oldu?

“İlk Evim” toplumsal hane projesi kapsamında e-Heybet ile Ziraat Bankası ve Ahali Bank üzerinden 10 Ilk Teşrin 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, lüzumlu evrakı beyan fail 4,5 milyon vatandaşımızın bile başvuru süreçleri tamamlandı. Başvuru süreci 31 Ekim’da tamamlanacak. “İlk Evim Yer” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Teşrinievvel tarihi itibarıyla başvurular başladı, 7 Teşrinisani tarihinde sona erecek.

Soru: Göz amaçlı yer sayısı ne kadar olacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin kendisine planlanan bölük gayeli arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kendisine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde bölük arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu sene mesafe kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahibi galiba olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 sene içerisinde birlikte etaplar halinde kül arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Soru: Göz arsalarının illere göre dağılımı elbette olacak?

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yerine, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız hane arsalarının dağılımları belirlendi. Buna bakarak, arsaların yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon göz amaçlı arsamızın ara sıra illerdeki dağılımı ise şöyle: “Göz amaçlı arsaların, 50 bini İstanbul’de, 100 bini Ankara’da, 25 bini İzmir’üstelik, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’birlikte, 25 bini Kayseri’da, 30 bini Diyarbakır’dahi, 28 bini Eskişehir’üstelik, 26 bini 700 Van’birlikte, 23 bini Antalya’birlikte.”

Soru: Toplumsal hane başvurusu eden vatandaşlar basamak arsasına dahi başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem üstelik basamak gayeli arsaya müracaat yapabilir. Her ikisinin bile kurasına katılabilir. Şayet ikisi larp çıkarsa birini yeğleme edebilecek.

“Muktezi destekleri istisnasız gelişigüzel vatandaşımıza sunacağız”

Soru: Ev arsası düzlük vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk öğün vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı hazırlanmış, ocak yapmaya hazır yer alternatifiyle düşük gelir grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kendi evlerini ika imkanı sağlanacak. Bu arsaları, piyasa fiyatlarının çok altında tıpkısı bedelle ve faizsiz benzeri şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı alan vatandaşımız, burada belirlenen projeye akıllıca şekilde ve belirlenen süre içre kendi evini yapabilecek. Muktezi teknik ve türel destekleri, Vekillik adına, TOKİ yerine istisnasız gelişigüzel vatandaşımıza sunacağız. Evin düz yazı sürecinde türe sahiplerine mimari ve mühendislik desteği da verilecek. Ayrıca, yine yanında parsellerde adalet sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda de değme nev proje desteğini verecek. Elden arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma amade ağıl getirip adalet sahibi vatandaşlarımızın hayal ettikleri evi yapabilmeleri adına gerekli ustalık destek birlikte sağlanıyor.

Soru: Bile ve müstakil basamak arsalarının detayları nelerdir?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan yeryüzü fazla brüt 150 metrekare basamak yapmaya elverişli bağımsız parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta omuz omuza parseller bulunuyor. Omuz Omuza parsellerde türe sahipleri çokluk sağlar ve mensur üstüne arkalama istek ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda destek olacak. Bu parsellerde binalar temel taşı fazlalık 4 moskof, 5 ceberut geçmeyecek. Bağımsız parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini nesir edebilir. Bu yıl mesafe kocaoğlan bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahibi anlaşılan olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 yıl içerisinde etaplar halinde arsaların enfrastrüktür çalışmaları tamamlanacak.

Soru: Bölük arsalarında ödemeler ne olacak?

Hür parseller, 192 bin 500 liradan başlayan hep değer ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği bire bir modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Paylı parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan mecmu kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 yıl vadeyle ve faizsiz benzeri şekilde yapılabilecektir.

Soru: Ev arsası alan ne ant eş yaptırabilecek?

Tahsis edilen bağımsız arsalar konusunda arsa tahsis tarihinden itibaren geçmiş sene içerisinde (altyapısı bitmiş ise) bölük inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması şart olacak. Birlikte parseller amacıyla kura çekimi yapıldıktan bilahare tapu senedinin tarihinden itibaren yer geç bire bir yıl içinde (altyapısı tüm ise) konutunu yapmaya başlamaları ve mamure planı koşullarına bakarak tam bloklar üzere zemin hatim taban mefruşat seviyesini genişlik geç 2 sene ortamında bitirmeleri kayıt olacak.

“2023’ün geçmiş çeyreğine büyüklüğünde tamlık kuraların çekilmesi planlanıyor”

Istifham: Kuralar ne ant çekilecek?

2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde konut ve arsalar amacıyla bütün kuraların çekilmesi ve hak sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Istifham: Hane arsasına kimler referans yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı almak, 18 yaşını doldurmuş tevessül etmek, uray sınırları zarfında eğlenmek veya o kaza nüfusuna kayıtlı koyulmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Suret ilçelerden rastgele birisinde ise Şekil ilçelerden herhangi birisi sınırı içre ikamet etmek veya ilçe nüfusuna mukayyet koyulmak. Farklı belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen Şehremaneti sınırları içerisinde eğlenmek yahut ilçe nüfusuna mukayyet tevessül etmek) referans kafa tarihi olan 10 Teşrinievvel 2022 tarihinden evvel projenin bulunduğu uray sınırları içerisinde ikamet etmek yahut aşağıda belirtildiği gibi ilişik nüfusa kayıtlı kalkmak.

Istifham: 50 bin gelişim yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde düz takanak. Proje kapsamında 50 bin iş yeri için önceki etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni gelişim yeri yapılacak. Aşağılık ve ölçülü ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Istifham: 50 bin gelişim yerinin ödemesi bittabi olacak?

50 bin iş yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 kamer vadeyle sanayici ve gailesiz girişimcilere sunuyoruz. Bu aksiyon yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına nazik ulama sunacak. 100 bine mümasil katma istihdam sağlayacak. Böylece ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına oldukça çok ulama sunacağız. Tamirat ve imalatla uğraşan pespaye işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan araba üreticilerine büyüklüğünde onlarca değişik sektörü içerisinde barındıracak bu endüstri/gelişim yeri alanlarımızla bayağı işletmeciye bindi olacağız. Özlük işini yapmak isteyen güre kardeşlerimizi dükkan ve bölüm sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri müracaat şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, projenin bulunduğu iklim nüfusuna mukayyet girmek yahut o ülke sınırlarında faaliyette bulunuyor tevessül etmek, referans tarihi bakımından 18 yaşını doldurmuş görünmek, Maharet Belgesi, İşyeri Küşat Belgesi, İlgili Delik Anahtar Belgesi, Rüşvet Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dair belgelerden birine iyesi olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından siktirici çocukları mülkiyetinde aksiyon yeri olmaması.

Istifham: Içtimai basamak kampanyasının göz satışı ve kira fiyatlarına etkisi hangi olacak?

2003 yılı başından itibaren ürettiğimiz içtimai ev sayısını 2 milyona, değişik projelerle birlikte şevket kendisine ürettiğimiz konutlarda oturan yurttaş sayımızı üstelik 10 milyonun konusunda çıkarmış olacağız. Yaklaşık 900 bilyon lira yatırım değeri olan proje özge sektörlerimizi de etkileyecek. 2 trilyon liradan çok ekonomik hareketliliğe kere açacak. Böylesine devasa tıpkısı envestisman ülkenin tamamında ocak ve icar fiyatlarını düşüreceği gibi, vatandaşlarımızın konuta erişimini üstelik kolaylaştıracak. Bu kampanya özel sektör yatırımlarında kat açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki basamak sahipliği oranını daha da artıracaktır.

Istifham: Sosyal konutların önce temelleri hangi antlaşma, nerelerde atılacak?

Toplumsal konutlarımızın önce temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ekim’da, Ankara, Afyon, Amasya, Aydınlık, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak görünmek amacıyla 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: