12 yaşında 5 pusula yazan bala fuarın gözdesi oldu

12 yaşında 5 pusula yazan bala fuarın gözdesi oldu

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’dahi düzenlenen 5’inci Ulusal Mektup Fuarında 12 yaşında, 5 pusula yazan çocuk bent odağı oldu.

Şanlıurfa, Türkiye’nin yer nazik kitap fuarına familya sahipliği yapıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte bu sene 5’incisi düzenlenen pusula fuarına vatandaşlar kilolu deste gösterdi. 100 nişane evi ve 166 yazarın katıldığı 5. Millî Tezkere Fuarı, kitapseverler için kapılarını açtı.

Fuarın bildirme oldukça yazarı

Anaokulunda kıraat yazmayı öğrenen ve henüz ilkokul bir numara sınıftan itibaren kitap yazmaya başlayan Adıyamanlı ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki Hüseyin Mirhat Ateşli, yazdığı 5 kitabıyla fuardaki yerini aldı. Balaban, süfli seçkin yaştan okuyucunun ilgisini çeken sıradan Mirhat’ın standı sargı odağı oldu. Aheste ziyaretçi akınına uğrayan stantta edip Mirhat Coşkun, mektup barı serüvenini ve tezkere okumanın önemini ziyaretçilerine aktardı. “Yiğit Denizci” adını verdiği ilk kitabını ilkokul bir numara sınıfa giderken yazan Hüseyin Mirhat Coşkun, elan bilahare “Esrarlı Orman”, “Bataklıkta Bire Bir Periyot” ve “İki Haydut Benzeri Çocuk” adlı hikaye kitaplarını tamamladı. Bu kitapları piyasaya çıkan Hüseyin Mirhat Ateşin’un sair bir kitabının ise baskıya hazırlandığı öğrenildi.

Sakil bağlam zımnında mutlu olduğunu belirten Mirhat Ateşli, “Zaman Şanlıurfa Mektup Fuarına geldik. Burada bir nice okurla tanıştık. Kitaplarımı alan, okuyan aynı sürü okurlarımla tanıştım, güzel tıpkısı gündü. Bir zamanda 101’inci söyleşimi da yapmış oldum. Benden balaban, benden süfli, yaşıtlarım ve öğretmenlerimizle evire çevire sohbetler ettik. Onlara buradan haddinden fazla teşekkür ediyorum. Bizi mülakat fail ziyaretçilerimize sevdiği kitapları günde sunu beş altı kusurlu saat okumaları tavsiyesinde bulundum. Herkese teşekkür ederim” dedi.

Standı öğrencileriyle gelişigüzel ziyaret eden hoca Adlar Akpınar, “Tığ zaman Türkiye’nin yer siktirici yazarı olan Hüseyin Mirhat Coşkun’u ziyarete geldik. Öğrencilerimize eş teşekkül etmesi açısından kendisini görüp, dostane etmelerini, pusula yazarken neler düşündüğünü ne duygularla yazdığını öğrenmelerini istedik. Bu anlamda çocuklarımız bile haddinden fazla bahtiyar oldular, haddinden fazla sevindiler. Tığ bile Süleymaniye Ortaokulu olarak Hüseyin Mirhat Ateşli kardeşimizi tebrik ediyoruz. İnşallah çocuklarımıza birlikte yaşıt olacak daha çok yazarımız evet” diye niteleyerek konuştu.

5. Ulusal Şanlıurfa Betik Fuarı 11 Aralık’a büyüklüğünde 10.00 ile 20.00 saatleri ortada ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürecek.

Share: